loading

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

05-08-2018 19:31    529

Sosyal medya dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biridir. Sosyal medya üzerinde kullandığınız sosyal medya pazarlama satış stratejileri işlerinizi doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle bu çalışmaları titizlik ve profesyonel bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu çalışmalar yapılırken elbette dikkat edilecek temel durumlar ve izlenmesi gereken stratejiler var.

Sosyal medya üzerinden pazarlama çalışmaları yapıyor ama bunu bir strateji doğrultusunda değil anlık durumlar niteliğinde yapıyorsanız bu sizin emeğinizi verimsiz kullandığınız anlamına gelmektedir. Öncelikle bu çalışmalar ve oluşturulacak stratejiler konusunda tecrübeli değilseniz oldukça uygun miktarlar ile ajanslardan danışmanlık veya yönetim talep edebilirsiniz. Ajanslar isterseniz size tavsiye verebilir veya tüm süreci sizin adınıza yönetebilir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Süreci

Stratejilerinizin öncesinde ve sonrasında uygulamanız gereken yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri doğru kullanmanız sizi daha başarılı yapacaktır.

1.) Hedef kitleniz üzerine yoğun çalışmalar yapın. Hedef kitlenizin ilk olarak hangi sosyal mecralarda daha çok vakit geçirdiğini daha sonra ise bu geçirdikleri vakitlerde ne tür paylaşımlara ne tarz tepkiler verdiklerini en doğru bir şekilde ölçün. Bunu yapmak için dijital ölçümleme araçlarını kullanın. Hedef kitlenizin yoğun olduğu saatlere kadar ince bir rapor hazırlayın kendinize. Bu raporu belirli dönemlerde güncelleyin. Yaptığınız çalışmalarda bu raporu değerlendirerek hareket edin.

2.) Ulaşmak istediğiniz noktaya karar verin. Bu noktaya ilerlerken neler yapacağınıza ve neler yapmayacağınıza kesin kararlar verin. Bu sizin politikanız olsun. Hedeflerinize ulaşırken farklı tercihler yapmaktan çekinmeyin bu tercihleri doğru stratejiler ile birleştirerek yaparsanız oldukça ilgi çekici olabilir.

3.) Stratejinizde belirli noktalar belirleyin. Bu noktalarda geriye dönük istatistikleri detaylı bir şekilde inceleyerek başarısız olduğunuz konuları veya beklediğinizden daha başarılı olduğunuz konuları inceleyin. Bir sonraki adıma geçerken bu değerlendirmeleri kullanın. Ek olarak bu değerlendirmeleri yapmadan önce yolun başında hangi verileri kullanacağınıza karar verin. Bazı stratejilerde yorumlar önemli olurken bazılarında beğeni oranları olacaktır. Sizin için önemli olana karar verdikten sonra takipçilerinizi beğeni ve yorum konusunda yönlendirin.

4.) Bütün sosyal medya hesaplarınızı ayrı ayrı düşünün. Facebook, twitter ve instagram birbirinden ayrı kitleler sunar. Bu sitelerin hepsinde müşteri kitlenizi belirleyerek onlara yönelik çalışmalar yapın. Başarılı olduğunuz sitelerde değişiklik yapmamazlık yapmayın. Değişikliğe açık olun fakat başarılı iseniz köklü değişimler yapmanıza gerek yoktur yerine değişiklikler yapın. Başarısız olduğunuz sitelerde stratejinizi ve elinizdeki verileri gözden geçirerek hatanızı saptayın ve ona yönelik çalışmalar yapın. Gerektiği durumlarda en baştan başlamaktan çekinmeyin fakat bunu her zaman son yöntem olarak kullanın.

5.) Sosyal medya araçları kullanın. Bu araçları kullanmayı asla ihmal etmeyin. Bir sosyal paylaşım sitenin birden fazla fonksiyonunu aktif olarak kullanın. Görselliğe önem verin ve bu konuda özel çalışmalar yapın. Takipçilerinize sunduğunuz görseller sayfanıza özel olsun. Bu sayfanızın görünüşünü çok ciddi oranda

6.) Özgün içerikler ve özgün sloganlar kullanın. Müşterilerinizin sizinle beraber aynı sektörde hizmet eden birden fazla sayfayı takip edebileceğini unutmayın. Başka sayfalarının gönderilerinden esinlenmeniz veya kopyalamanız bu durumda sizi 2. Plana atacaktır. Özgün içerikler üretmek konusunda mesai harcayın. Aynı zamanda sektörde diğer firmalarla ortak olacak sloganlar tercih etmeyin. Gerektiği yerde o sloganlara karşı sloganlar kullanmayı hedefleyin. Bu tür hareketlerin ise saldırganlık oranını çok ince bir şekilde ayarlamanız gerekir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Gerekli Mi?

Sosyal medya pazarlama hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu sektörde sadece yerel lokasyonda bulunan rakipleriniz ile değil çoğu zaman tüm dünya üzerinde olan rakiplerinizle rekabet içerisine girersiniz. Bu nedenle sizden çok daha kötü ürün satan ama başarılı pazarlama yöntemleri kullanarak sizi geçebilecek birçok rakibiniz bulunur.


Etiketler: